Novinky

Jak vybrat paddleboard?

24. 11. 2020

Všichni jsme v minulých letech zaznamenaly raketový nárůst obliby paddleboardingu v České republice i na Slovensku. S vývojem technologie v tomto oboru jsme se dočkali snížení cen u základních modelů a tato sportovní aktivita se tak stala dostupnou pro širokou veřejnost. Hladiny rybníků a přehrad tak brázdí rodiče s dětmi, skupiny cvičících i závodníci. Pokud zvažujete koupi vlastního paddleboardu, určitě již znáte jejich základní rozdělení, velikosti a typy. Jedním z faktorů, který by měl hrát roli při vašem výběru a na který se často zapomíná, je volba správného materiálu. 

Vaše pozornost by se tedy měla věnovat také rozdílům ve výrobních technologiích.

Jedna vrstva? Dvě vrstvy? Fusion?

Důležité je zohlednit konstrukci prkna podle toho, kde se bude nafukovací paddleboard používat a kdo na něm bude jezdit. Konstrukce nafukovacích paddleboardů se dělí na 4 základní druhy. Základem každého typu nafukovacího paddleboardu je dropstitch. Drop-stitch jsou tisíce provázků, které propojují palubu a dno. Díky tomu si paddleboard zachovává svůj tvar i po nafouknutí.

Single layer

Tento typ můžete v nabídce paddleboardů najít také pod označením eco nebo light. Jedná se o jednovrstvou konstrukci, která je vhodná hlavně pro začátečníky. Výraznou nevýhodo této technologie je její kratší životnost a nižší podélná tuhost, která se projevuje sníženou nosností. Single layer paddleboardy tedy nejsou vhodné pro těžší uživatele.
Doporučit je můžeme pouze lehčím uživatelům s nízkým rozpočtem. Ti si však musí dát pozor při manipulaci s prknem na přehu a při břehu, protože je náchylnější k poškození. 

Double layer

Naopak konstrukce dvojsvrstvá je velmi pevná a tuhá. Výrobci zde volí dvě vrstvy PVC, které se vám při běžném používání paddleboardu nepodaří prorazit. Takovéto prkno s vámi bude mnoho sezón a pokud jste si byli vyzkoušet paddleboarding nejdříve v půjčovně, tak vězte, že na 90% jste jezdili právě ba double layeru. A pokud máte nějaké to kilo navíc, které hodláte shodit právě při jízdě na prkně, tato technologie vás bez problémů unese. 

Nevýhodou dvojité PVC vrstvy je její vyšší hmotnost, manipulace s prknem je tedy náročnější.



Typ Fusion

Technologie Fusion je dnes velmi oblíbená, protože kombinuje výhody obou zmíněných. U typu Fusion se jedná o dvě vrstvy PVC, které nejsou spojeny běžným neekologickým lepidlem, ale lisované za tepla. Tento postup nění jen šetrý k přírodě jeho dalším benefitem je redukce váhy, ušetří se cca 20% hmotnosti paddleboardu. 

Konstrukce 3SL

Poslední ze čtyř hlavních technologií, na které budete při výběru narážet, je 3SL konstrukce. Ta při výrobě prkna využívá technologii single i double layer. Dvojité vyztužení používá jen v místech, kde nejčastěji dochází k prodření. Podélnou tuhost prkna u 3SL zajišťují speciální podélné pruhy neboli stringery. Specifická konstrukce má opět především zmenšit výslednou váhu, která se u paddleboardů neprojevuje jen při manipulaci na souši, ale také při plavbě. Zejména v manévrovatelnosti. 

Věříme, že teď o technologiích paddleboardů víte zase o něco navíc.

Archiv novinek   →