Novinky

Jaký je rozdíl mezi UPF a SPF?

24. 4. 2023

Nejprve se zastavíme u UV záření. UV záření je zkratkou pro ultrafialové záření, jehož přirozeným zdrojem je Slunce. V důsledku zvětšování ozonové díry dochází k větší propustnosti ultrafialového záření, které může způsobovat zdravotní rizika kůže i zraku. Toto záření se dále dělí na UVA a UVB. Záření ultrafialové "A" (UVA) má delší vlnovou délku, je všudypřítomné a neviditelné (působí i když je zataženo), dostává se hluboko do kůže a souvisí se stárnutím pokožky. Ultrafialové záření B (UVB) má kratší vlnovou délku a je spojeno s opálením, ale i spálením kůže. Obě UVA i UVB záření jsou škodlivá, avšak dá se říct, že na UVA se často tolik nesoustředíme, protože toto záření není tak zřejmé přímé UVB záření (opalování).

 

Co tedy zkratky SPF a UPF znamenají a proč je rozlišujeme? 

SPF a UPF představují normy používané k měření ochrany před spálením. SPF (Sun Protection Factor) se používá k měření účinnosti opalovacích krémů, ten je všeobecně známý již mnoho let. Udává stupeň ochrany před slunečním zářením. Zjednodušeně se dá říct, že SPF určuje dobu, za kterou pokožka vystavená slunci zčervená. Bez použití opalovacího krému bychom se za 10 minut spálili, opalovací krém s SPF 15 tuto dobu 15x prodlouží, takže poskytuje ochranu asi 150 minut.

Relativně nový standard je UPF (Ultraviolet Protection Factor), který se používá k určování ochrany proti Slunci u textilních materiálů a měří množství UV záření, které proniká přes textilii na pokožku. U lycrového oblečení se můžeme setkat s UPF od 15 do 50. Toto měřítko určuje kolik látka propustí slunečních paprsků, např. látka s hodnocením 50 propustí pouze 1/50 slunečních UV paprsků. To znamená, že látka výrazně sníží vystavení pokožky UV záření, protože projdou jen 2 % UV paprsků. Výhodou ochrany UPF je, že blokuje jak UVA, tak UVB paprsky. Narozdíl od SPF, které dokáže chránit jen před UVB paprsky (pokud není uvedeno, že se jedná o širokospektrální krém).

Archiv novinek   →