Jak vybrat plavecké brýle

Jak vybrat plavecké brýle

Plavecké brýle chrání vaše oči před nepříjemným chlorem nebo solí v případě plavání v moři. Kvalitní brýle zachovávají dobrou viditelnost nad i pod vodou, v ideálním případě i bez ohledu na sluneční paprsky. 

plavecke-bryle

Hlavní části plaveckých brýlí jsou lícnice, zorníky, přezky a pásek. Lícnice je vyrobena ze silikonu, nezpůsobuje tak alergické reakce a lehce přilne na obličej. Lícnice je vytvarovaná tak, aby nepropustila vodu ani při prudších pohybech. To je u závodního plavání naprostá nezbytnost. Proto jsou i ceny lepších plaveckých brýlí vyšší, než-li u brýlí pro rekreační plavání.

Zorníky jsou dnes vyrobené nejčastěji z Plexisolu - lehkého plastu, který dovoluje výrobcům používat nejrůznější barevné varianty.
Plastové přezky povolují nebo utahují silikonový pásek, který drží masku na hlavě plavce.

Typy zorníků plaveckých brýlí

plavecke-bryle-zorniky

Při výběru zorníků byste si měli nejdříve položit otázku, v jakém prostředí budete brýle používat. Jiné brýle využije pro plavání v zastřešeném bazénu a zcela jiné pak při plavání na otevřené vodě za slunečného dne.

Plavání ve vnitřních prostorech / venkovní plavání při zatažené obloze

Pro indoorové nebo outdoorové plavání při zatažené obloze, doporučujeme zvolit buď čirá nebo mírně zabarvená skla, která propouští přirozené světlo

  • Čirá skla - propouští přirozené světlo, zajišťují jasný pohled bez zkreslení. Ideální pro použití do vnitřních bazénu, míst se slabým osvětlením, zataženého počasí či večerní plavání.
  • Modrá skla - jsou vhodná pro vnitřní i venkovní použití za slabého osvětlení, mlze nebo oparu. Zvyšují kontrast a snižují oslnění.
  • Růžová skla - růžové čočky eliminují modrou barvu a tím celkově zlepšují viditelnost pod vodou. Výsledkem je jasnější a ostřejší pohled. Tyto brýle využijete jak do krytých bazénů, tak pro venkovní plavání.
  • Zelená skla - zelená ulevuje očím a zlepšuje kontrast při střením až slabém osvětlení.
  • Žlutá skla - plavecké brýle se žlutými nebo oranžovými skly potlačují modrou barvu, zvyšují kontrast barev a celkově projasňují bazén.  Ideální pro použití v krytých bazénech nebo do oblačného počasí.
  • Iridescentní zrcadlová skla - zlepšují viditelnost v místech se slabým osvětlení. Ideální pro venkovní plavání při zatažené obloze, případně do špatně osvětlených krytých bazénů.

Venkovní plavání za polojasné oblohy

Těmto podmínkám nejlépe vyhovují kouřová nebo polarizační skla, díky jejich schopnosti snižovat propustnost světla.

  • Kouřová skla - snižují propustnost světla, zachovávají sytost barev a zvyšují přirozený kontrast. Pro outdoorové plavání za slunečného počasí s mraky.
  • Zelená polarizační skla - snižují propustnost světla a tím také oslnění, potlačují modré světlo. Tyto brýle oceníte zejména pro venkovní plavání za polojasného počasí.
  • Hnědá polarizační skla - snižují propustnost světla a oslnění, zlepšují ostrost. Tyto zorníky vám nejlépe poslouží při outdoorovém plavání za slunečného počasí o mírné intenzitě.

Venkovní plavání za slunečného počasí a velmi jasné viditelnost

Tyto čočky jsou často opatřeny titanovým zrcadlem, které snižuje oslnění, zvyšuje barevný kontrast a nenamáhá oči.

  • Růžová zrcadlová skla - maximální ochrana před světlem. Zvyšuje kontrast barev a zesiluje kontrast vůči modré vodě.
  • Červená zrcadlová skla - nabízí ochranu proti slunečním paprskům, filtruje infračervené paprsky a tím zlepšuje kontrast barev.
  • Modrá zrcadlová skla - chrání oči před za slunečného počasí, zvyšuje barevný kontrast a zvýrazňuje teplé barvy oproti modré.
  • Oranžová zrcadlová skla - maximální ochrana před světlem, zvyšuje barevný kontrast, snižuje oslnění.
  • Zlatá zrcadlová skla - poskytuje ochranu před slunečním zářením, eliminuje odlesky od vodní hladiny a tím snižuje oslnění.
  • Stříbrná zrcadlová skla - maximální filtrace světla při silném slunečním záření. Zvyšuje barevný kontrast a poskytuje maximální ochranu proti UV a infračerveným paprskům.
  • Polarizační skla - tento typ skel redukuje sluneční záření a zabraňuje odleskům od vodní hladiny, které často způsobují oslnění. Zajišťují ostřejší vidění a vnímání předmětů.

Jako plavecké brýle do moře doporučujeme brýle s kouřovými, zrcadlovými či polarizačními skly.

Protimlžící vrstva na plaveckých brýlích

Plexisolové zorníky jsou v naprosté většině případů během výroby ošetřeny protimlžící vrstvou, která výrazně ulehčuje orientaci při plavání. Tato vrstva však časem zmizí, důvodem je mastnota naší kůže, která tuto vrstvu poškozuje. Jednoduše však můžete ochrannou vrstvu obnovit nastříkáním antifogového spreje, který je běžně k dostání u každého kvalitního prodejce plaveckých potřeb.
Nezapomínejte dávat brýle do pouzdra, ochráníte je tak před poškozením a prodloužíte jejich životnost.

panske-plavecke-bryle

Plavecké brýle pro děti

Plavecké brýle můžete koupit dětem již ve věku kolem tří let. Lícnice je samozřejmě přizpůsobena této věkové kategorii a hojně se doporučuje pořízení širšího typu lícnice, ten si děti zvládají nasadit sami. Takzvaný skořápkový typ brýlí je pro děti nepříliš vhodný, protože jsou zorníky malé a při nasazení se musí relativně silně vmáčknout.
Na plaveckých brýlích pro děti není dobré šetřit, protože poskytnutí komfortního prostředí během plavání je jedním ze základních předpokladů k tomu, aby u tohoto sportu zůstaly.