Novinky

Plastový TIZIP nebo klasický kovový suchý zip?

16. 8. 2013

Suché obleky se pod značkou AGAMA začaly vyrábět od roku 1991. Předtím se suché obleky vyráběly v bývalém státním podniku Obnova (o 7 let dříve). Vždy byly používány zahraniční kovové suché zipy Dynat a BDM.

Některé staré a kvalitní kovové zipy po 1000 a více ponorech přežívají dodnes. Kvalita zipů byla vynikající, protože zuby byly aplikovány na  kvalitní podkladovou pásku, jejíž povrch byl vysoce odolný proti oděru při pohybu vysoce kvalitního kovového jezdce. U těchto zipů vznikl problém pouze v případě, že se do zipu dostala vrstva podobleku nebo byl jinak mechanicky poškozen. Jiný důvod pro jeho výměnu téměř neexistoval.

Donedávna nebyl s kvalitou kovových suchých zipů problém. První problémy nastaly v době, kdy výrobce zipů změnil druh podkladové pásky. Tato páska se v místě spoje začala třepit a oddělovala se od ní jednotlivá vlákna, která si uživatelé ostřihovali nebo posílali obleky na opravu. Další problémy nastaly v době, kdy se nám začaly vracet obleky v záruční lhůtě např. po 50 ponorech z důvodu proděravění pásky pod jezdcem. V té době jsme reklamovali výrobce desítky zipů. Tyto reklamace nebyly uznány z důvodu „nadměrného opotřebení zipu“ nebo byly již po záruční lhůtě. Tu výrobce garantuje ode dne výroby , který je vyznačen na každém zipu. Výrobce nezajímalo datum vložení do obleku a už vůbec ne datum prodeje zákazníkovi. V této době jsme se snažili vyjít zákazníkům vstříc a i přes neuznané reklamace výrobcem jsme zipy měnili na vlastní náklady.

Pátrali jsme po nových výrobcích a produktech v oblasti kovových suchých zipů. Dostali jsme také nabídku kupovat zipy BDM „ z východu“. Vyzkoušeli jsme také zipy typu JQJ,  s jejíž kvalitou jsme nebyli spokojeni, později  TM zipy, které se nám osvědčily jako mnohem kvalitnější, ovšem kvalitu původních zipů vyráběných  před rokem 2000 žádný typ nenahradil.

Proto jsme uvítali nový produkt TIZIP MasterSeal 10 vhodný pro suché potápěčské obleky od německého výrobce TITEX .

Ve firmě TITEX spolupracujeme zejména s panem Huelsmannem. Pan Huelsmanm pracoval v oboru vodotěsných zipů od roku 1989 u firmy Dynat a má velké zkušenosti s kovovými vodotěsnými zipy.  Od roku 1998 se zapojil do vývoje plastových zipů ještě před počátkem jejich výroby a pracuje zde doposud. Pan Huelsmann se stále setkává s tím, že se výrobci bojí používat  plastové zipy stejně jako starší potápěči, kteří jsou  konzervativní a plastovým zipům  nevěří.  Ale dle jeho zkušenosti ten, kdo jednou vyzkoušel TIZIP, se nerad vrací ke kovovému zipu. Dále uvádí, že většina potápěčských obchodů (zajištujících i servis obleků) a výrobců obleků nahrazuje stále častěji kovové zipy plastovými. Typ zipu MasterSeal 10  je používán do suchých potápěčských obleků jak pro rekreační, tak i komerční potápění vč. použití pro  vojenské suché obleky a vždy s velkým úspěchem.

Výrobce uvádí informaci pro výrobce obleků, že MasterSeal 10 není nutno překrývat z vnitřní ani vnější strany krycí légou  pro jeho vysokou odolnost.

Velmi pečlivě jsme prostudovali použití zipů MasteSeal 10, odsouhlasovali s výrobcem detaily, které nám nebyly jasné, testovali ho a rozhodli se naše nové obleky v roce 2013 certifikovat s plastovým zipem MasterSeal10.

TIZIP – MasterSeal 10 je opatřen extra silnými plastovými zuby, aplikovanými na vysoce odolnou textilii potaženou termoplastickým polyuretanem. Jezdec je vyroben ze sloučenin kovu, který nedráždí kůži a je odolný vůči slané vodě. Zip je tlakově testovaný na 500mbar.

Zip je snadno ovladatelný, je ohebný, k otevření a zavření je třeba jen mírné tažné síly, mimo oblast zámku, kde je třeba vyvinout vyšší sílu k jeho uzavření a otevření. V případě nedostatečně pečlivého dotažení a uzavření zámku se do obleku může dostat voda. Zip se snadno se udržuje. Zaprášená nebo zanesená místa po ponoru je třeba vždy zkontrolovat a v případě nutnosti vyčistit za použití mýdla a vody. S každým zipem je dodáván LUBRIKANT včetně návodu, kterým se ošetřuje POUZE ZÁMEK ZIPU vždy po několika ponorech. Lubrikant se zásadně nepoužívá na celou délku zipu, protože zuby (řetěz) pracují nejlépe bez lubrikantu. Lubrikace na zubech snadněji drží nečistoty, které zip zanáší a rovněž může způsobit mastné skvrny v okolí zipu a na podobleku.

Pokud se do zubů uzavře tkanina z podobleku, stačí zip opět otevřít, vlákna vyndat a projet jezdcem několikrát toto místo. Zuby opět k sobě dolehnou a zip těsní. Pro vyloučení možnosti uzavření podobleku do zubů zipu není na závadu a na přání zákazníka vložit do některých typů vnitřní krycí légu, přestože výrobce uvádí, že toto není nutné.

Vlastnosti  a odolnost MasterSeal 10

UV záření

Velmi dobré

Mikroby

Uspokojivá

Ropa, benzím

Velmi dobré

Hydrolýza (při normální teplotě)

Dobré

Hydrolýza (při extrémní teplotě a vlhkosti

Dostatečné

Teplotní rozsah

-30°C to 70°C

Lehké kyseliny a louhy při normální teplotě

Dobré

 Objevují se různé informace, které zpochybňují jejich použití. Často dochází k přehlednutí návodu na použití lubrikantu a výrazných upozornění na pečlivé dovírání zipu do zámečku.  Proto jsme nechali naše obleky testovat zkušenými pracovními potápěči a policejními potápěči v extrémních podmínkách, abychom měli objektivní informace a jejich zkušenosti rádi zveřejníme. Prozatím všechny zkoušky dopadly pozitivně.

Případné dotazy Vám rádi zodpovíme.

Věra Hevrová

Majitelka firmy AGAMA

 

Archiv novinek   →