Recenze silikonových manžet | Potápěčské potřeby, potápěčské vybavení, vodácké potřeby, vybavení

Košík je prázdný Menu

Novinky

Recenze silikonových manžet

21. 5. 2014

MUDr. David Skoumal pro nás testoval silikonové manžety SI-TECH. Testování probíhalo v jeskynních systémech na Floridě a po návratu nám poskytl jeho hodnocení (viz níže). Hlavní výhoda těchto manžet spočívá v rychlé výměně při poškození, kterou zvládne udělat uživatel přímo na místě během chvilky.

Stručný popis:

Tyto manžety ve srovnávání s latexovými, mají lepší elastické vlastnosti což, zaručuje větší pohodlí. Silikon není alergenní a není náchylný na poškození, jako to právě bylo u latexové nebo i neoprenové manžety. Jako největší plus je ovšem to, že tyto manžety si můžete při poškození vyměnit sami přímo na místě, kde se chcete potápět. Stačí si pouze nechat vlepit do obleku speciální kruhy a následné výměny manžet jsou pro uživatele velmi jednoduché. Tato skutečnost se samozřejmě odráží i na menší finanční náročnosti výměny předchozích typů manžet. K dispozici jsou jak rukávové tak i krční manžety.

Pro případ dotazů týkajících se silikonových manžet, jsme pro vás na sales@agama-diving.cz.

 

Recenze vyměnitelných manžet u suchého obleku

Vážení přátelé a potápěči v suchých oblecích,

při nejedné cestě do dalekých krajin jste jistě řešili, co v případě, když dojde k roztržení krční manžety, nebo manžet rukávových. Jedná se o manžety z neoprénu či z latexu a jejich oprava na místě je svízelná. Neoprén musíte vysušit, slepit a tkaninu zašít. U latexu se jeví rychlejší řešení v podobě lepících záplat duše z jízdního kola. Ty však fungují pouze u malých defektů. Duck tape je taky jen velmi nouzové řešení. Co v případě, že k nehodě, jak to většinou bývá, dojde těsně před ponorem, během oblékání. Ostatní jsou nastrojení, netrpělivě čekají, loď míjí cílovou pozici a vy jste ve stresu. Výlet stojí balík, celkem jste se všichni těšili …, asi každý ví, o čem mluvím. V posledních letech přišlo pár firem s řešením, jakým jsou vyměnitelné manžety ze silikonu. Silikon není alergenní materiál, má větší roztažitelnost – až o 40%. Pokud silikon mechanicky nepoškodíte, patří mezi velmi stálé materiály a vydrží daleko déle, než například latex, který časem odchází, tak jako běžná guma. Silikon však lze jen velmi obtížně lepit, takže v tomto případě je optimální volbou jeho vyměnitelné uložení do těsnícího sedla.

Patřím mezi potápěčské kutily s cca 30 letou praxí, který má za sebou výrobu suchého obleku v době Svazarmu, několik vlastních výměn zipů v suchých oblecích, výměn manžet, servis regulátorů a starám se o potápěčské vybavení profesionálního týmu Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava. V případě sedla krční manžety jsem nalepení při výměně manžety nechal na profesionály ve firmě Agama, dle doporučeného postupu a lepení od firmy Si Tech jsem si zvolil jejich modulární systém Neck Tite.

Švédskou firmu Si Tech mnoho z vás zná a myslím, že používá jejich ventily na suchých oblecích s dlouhodobou spokojeností. Mám model obleku Agama s integrovanou kuklou a zde technici odvedli opravdu dobrou práci při vlepení sedla. Sedlo je elastický kruh, zde je nalepen přírubou nahoru, takže vás netlačí do klíčních kostí a během ponoru jej vůbec necítíte a to i při jakékoliv poloze a pohybu hlavy. Oblékání u provedení se zipem šikmo vpředu je stejné, jako dříve.  Oblek jsem nyní testoval na Floridě v zatopených jeskynních systémech během 14 denního intenzivního potápění a vše fungovalo bez závad.  Pro závadu na zápěsťových manžetách máme připravené řešení a to za pomocí kruhů Check Up a vložených silikonových manžet, takže jsme odjížděli letos bez obav ze selhání těchto choulostivých součástí obleku. Můj starý oblek doznal v Agamě před odjezdem i dalšího jistého upgrade a to ve formě výměny zipu za plastový Tizip (zatím fungující zcela bez potíží, a u kterého nehrozí devastace okraje, jako u kovových modelů a la Dynat).

Doufám, že při dalším rozhodování při výměně krční manžety suchého obleku bude tato informace pro vás zajímavá a pokud se pro tuto variantu rozhodnete, budete spokojeni stejně tak jako já. V případě roztržení krční manžety to bude pár minut zdržení při vložení nové za pomoci speciálního přípravku, popř. jen vtlačením prsty. Doporučuji pouze předem zastříhnout manžetu dle obvodu vašeho krku, aby byla manžeta připravená k okamžité výměně.

Pohodové potápění přeje DS

 

Archiv novinek   →

Recenze

Chcete získávat aktuální nabídky z našeho obchodu?

Kurzy v Agamě
26. 10. 2018

Freediving nebo potápění? S námi můžete klidně oboje. Aktuálně nabízíme kurzy: Freediving kurz FII Level 1 pool Kurz se koná od 1.12. - 2.12.2018 Časové rozložení kurzu: teorie/slideshow…

Číst více
Buddy Watcher
09. 08. 2017

Ohlídejte si svou skupinu! Zůstaňte v kontaktu se svým buddym! Představujeme Vám jedinečnou novinku roku 2017. Už nemusíte používat magnetický shaker, kladiva o láhev nebo bez výsledku mávat na…

Číst více
Revize lahví včetně pískování
01. 08. 2017

Provádíme revize tlakových lahví včetně pískování. Platnost tlakové zkoušky u potápěčských tlakových lahví plněných vzduchem je 5 let. Na tlakové lahve plněné vzduchem, se dle EN razí rok a měsíc…

Číst více
Oslava 26. založení
24. 07. 2017

26. výročí založení Agamy! Jen díky Vám, skvělým zákazníkům, jsme tady 1.8.2017 už 26 let a proto Vám všem velice děkujeme. Těšíme se na další spolupráci s Vámi... Tým AGAMA

Číst více